krzyż prawy krzyż lewy
ikona karty

Karta tarota - Śmierć

Śmierć

Karta Śmierci jest trzynastą kartą Arkanów Wielkich w talii Tarota. Karta nie wygląda przyjemnie i przedstawia przerażającą postać ludzkiego szkieletu, który wędruje z kosą. Często ziemia, po której kroczy Śmierć, jest pokryta kośćmi. 

Karta ta wbrew pozorom nie jest najgorszą kartą w talii. Pomimo spotykanych stereotypów związanych z tym, że karta Śmierci w dosłownym znaczeniu oznacza śmierć, to tak naprawdę nie świadczy ona fizycznej śmierci człowieka. Jest symbolem nowego początku, zmian i przemiany. Przedstawia osobę konfliktową, nie stroniącą od krytyki. Cechuje się ona jednak dużą siłą, samodzielnością i niezależnością. Człowiek taki jest buntownikiem, który ma niekonwencjonalny pomysł na siebie. 

Śmierć zapowiada przede wszystkim zmiany takie jak nowy związek lub zerwanie dotychczasowej relacji. Zmiany związane z tą kartą są nieuchronne, koniecznie nie jesteśmy w stanie zmienić ich biegu. Z reguły w tej karcie dojrzewamy do tego, aby zakończyć pracę lub związek i zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Zdarza się też tak, że nie mamy wyjścia, ale wewnętrznie jesteśmy przygotowani na nadchodzącą zmianę. 

W pozytywnym znaczeniu Śmierć symbolizuje odnowienie, odrodzenie, zmianę, metamorfozę, transformację, odcięcie się od przeszłości. W negatywnym znaczeniu świadczy o katastrofie, żalu, zniszczeniu, stagnacji, bolesnej stracie, dotkliwej porażce czy też niebezpieczeństwie i zagrożeniu. 

W odniesieniu do miłości karta może oznaczać zakończenie związku bądź w istniejącym już związku konieczność dokonania zmian na lepsze. Wskazuje na przebudowanie i rozpoczęcie wszystkiego od nowa oraz naprawienie błędów. 

Karta Śmierci jest również symbolem przejścia na emeryturę, zmiany miejsca pracy, straty materialnej, utraty miejsca pracy, a także osiągania kariery kosztem innych osób. W sferze zawodowej może też oznaczać nowe zadanie, które zostanie zakończone sukcesem. 

W kwestii zdrowia może świadczyć o problemach z układem kostnym, wyniszczeniu organizmu spowodowanego długotrwałą chorobą, oznacza też rekonwalescencję i dochodzenie do zdrowia.