krzyż prawy krzyż lewy

Imiennik

-

znaczenie imion

Czy Ty wiesz, co oznacza Twoje imię? A może szukasz idealnego imienia dla dziecka, które będzie określać i kształtować w nim odpowiednie cechy? Wystarczy zapoznać się z historią i znaczeniem niektórych z nich.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
Ż

     Imię – każdy je ma, czasami nawet więcej niż jedno. Przyzwyczajeni do niego od małego, często nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem, wydźwiękiem, historią. To po prostu nasze imię, którym zwracają się do nas ludzie i które mamy wpisane dla identyfikacji w dokumenty. Ale czy na pewno? Czy nasze imię to tylko nic nieznaczący zlepek liter, pozwalający na zwracanie się do danej osoby? A może jednak to coś więcej? Czy imię może mieć wpływ na nasze życie? Tyle pytań, ale i tyle odpowiedzi, jeżeli tylko zagłębimy się w świat znaczenia imion.

     Przywykliśmy do tego, że nadajemy dziecku imię, najczęściej już w momencie narodzin. Rodzice zazwyczaj wybierają spośród tych, które są aktualnie na topie, takich, które przywodzą im na myśl miłe skojarzenia lub po prostu odpowiada nam to, jak brzmią. Ale imię to coś więcej. Każde imię ma swoją historię, znaczenie, a nawet według niektórych predysponuje noszącą je osobę do posiadania pewnych cech charakteru lub zawęża obszar ich działań podczas rozwoju i planowania życia.

     Imiona, które powstały w różnych kulturach, zazwyczaj setki jak nie tysiące lat temu, miały znaczenie magiczne. Większość dzisiaj powszechnie używanych to dokładnie te same określenia lub takie, które ewentualnie przeszły długą drogę rozwoju, lub zmian, ale ich rdzeń nadal pozostaje taki sam. I to właśnie dzięki tym znaczeniom, były one nadawane. Wierzono, jak i nadal wierzy się w to, że nazwanie dziecka odpowiednim imieniem, będzie swoistą wróżbą na przyszłość, a nawet wpłynie na całe jego życie. Imię pomoże ukształtować odpowiednią osobowość oraz będzie swego rodzaju drogowskazem, a nie tylko wyrazem identyfikującym osobę.

     Imion jest tysiące, tak jak tysiące jest ich znaczeń. Trudno w skrócie przestawić, jak powstawały albo do czego odnoszą się konkretne grupy imion. Może zahaczmy o te najpopularniejsze, gdzie na przykład męskie imiona chrześcijańskie zakończone sylabą -el (np. Rafael), to zlepki wyrazów, w których znajduje się hebrajskie oznaczenie Boga. Słowiańskie imiona to także określenia cech danego człowieka, stąd końcówki takie ja -sław, - sława, czyli sławiące kogoś lub coś (np. Bogusława), - czy pojawiająca się w nich sylaba rad, mówiąca o człowieku cieszącym się z danego przymiotu. Do kanonu naszej cywilizacji weszły też imiona pochodzące z greki, imiona rzymskie i germańskie.

sennik znaczenie snów