Głupiec w Tarocie stanowi pierwszą kartę w talii (znana jest także jako Wędrowiec). Oznacza początek oraz chęć poznania świata.
Głupiec symbolizuje wewnętrzne dziecko, które każdy człowiek ukrywa głęboko w sobie. Kieruje się tylko i wyłącznie własną intuicją, o której można powiedzieć, że nie do końca jest ukształtowana. Głupiec często nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania. To właśnie ta karta jest zapowiedzią rozpoczęcia wszystkiego od nowa, a także występującemu optymizmowi, który będzie towarzyszył podczas wykonywania nowych rzeczy oraz zdobywania nowych doświadczeń.
Głupiec w Tarocie symbolizuje spontaniczność, jak i również świeżość spojrzenia na sprawy. Karta ta oznacza beztroski czas w naszym życiu, udaną rozrywkę – można śmiało powiedzieć, że w tej karcie nie mamy nic do stracenia i pewnymi krokami idziemy do przodu.
W uczuciach karta Głupca będzie oznaczała gromadzenie nowych doświadczeń a także otwartość na zawieranie nowych znajomości. Karta oznacza również przelotny romans, niezobowiązujący flirt czy też luźne kontakty emocjonalne. Głupiec potrafi również poszukiwać swojej upragnionej miłości nawet na samym końcu świata.
W sferze zawodowej oznacza wejście w nowe doświadczenia i obowiązki. Głupiec często nie potrafi odpowiednio zarządzać swoimi finansami. Brakuje mu rozwagi w swoim działaniu, jest rozrzutny, niedojrzały a co za tym idziecie lekkomyślnie obchodzi się z pieniędzmi. Wśród występujących zawodów, osoba ta może wykonywać pracę w charakterze satyryka, śpiewaka, pisarza, przewodnika wycieczek, pracownika biura podróży czy też klauna.
Karta Głupiec informuje nas również o stanie zdrowia i chorobach związanych z wiekiem dziecięcym, a także o chorobach wrodzonych np. układu krążenia, układu hormonalnego czy też układu pokarmowego. Karta ta odpowiada również za układ nerwowy jak i wszystkie związane z tym aspekty. Głupiec nie patrzy pod nogi, dlatego jego organizm jest narażony na występowanie różnego rodzaju kontuzji, zwichnięć czy stłuczeń.